Jak zbudować ogród zimowy w domu?

Ogród zimowy to bardzo ciekawa i mniej popularna alternatywa dla zwyczajnych tarasów i innych możliwości. Jeżeli chcemy stworzyć taki ogród w istniejącym już domu, zwykle można wykorzystać do tego właśnie część tarasową. Jeżeli jednak budujemy nowy dom, istnieje większa dowolność i można się pokusić o ciekawsze rozwiązania. Warto wiedzieć, o czym należy pamiętać chcąc urządzić ogród zimowy i w jaki sposób go przygotować.

Miejsce i najważniejsze informacje

Pierwszą najważniejszą kwestią jest wybór miejsca, w którym chcemy ustawić zimowy ogród. Jak wspomniano wcześniej więcej możliwości mają osoby, które dopiero są na etapie budowania nowego domu. Ważny jest także kształt ogrodu. Zwykle powstaje on na planie prostokąta lub innej regularnej figury.  Ciekawie prezentuje się także ogród w formie wycinka koła. Warto jednak zadbać o to, aby był usytuowany z takiej strony domu, żeby padało na niego jak najwięcej światła.

Ogród powinien być także usytuowany tak, żeby był z niego jak najbardziej atrakcyjny widok. Dobrze jest skonsultować tę kwestię z doświadczonym architektem, który jest w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie. Doradzić mogą także firmy, które zajmują się produkcją i montażem takich konstrukcji.

Przed budową ogrodu zimowego warto także pomyśleć jakie jest jego główne zadanie i do czego chcemy go wykorzystać. Może to być oranżeria lub pokój dzienny. Warto też zastanowić się czy będziemy z niego korzystać przez cały rok, czy tylko w okresie zimowym. Ważna jest także ilość okien, sposób otwierania drzwi i rodzaj zastosowanych osłon przeciwsłonecznych.

Zimowy ogród w domu

Źródło: Pexels.com

Rodzaj fundamentu i konstrukcja

Budując ogród zimowy znaczenie ma rodzaj fundamentu. Musi on być odpowiednio wytrzymały, aby unieść konstrukcję ogrodu, a także aby być obciążeniem przed śniegiem i wiatrem. Fundament musi być także odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Konstrukcja powinna być szczelna.

Konstrukcja składa się ze specjalnej ramy, którą wykonano w profili przyciętych na wymiar. Szkielet łączy się z fundamentami i ze ścianami za pomocą specjalnych dybli. Miejsce połączeń warto ocieplić specjalną pianką poliuretanową.

Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów profili, które różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest drewno, jednak równie dobrze można się zdecydować na profile z aluminium, które w przeciwieństwie do stali nie jest tak podatne na korozję i szkodliwe działanie zmiennych temperatur.

Dach

Zastanawiają się jak zbudować ogród zimowy nie można pominąć kwestii dachu. Musi być on wykonany z takich materiałów i w taki sposób, żeby nie szkodził mu śnieg. Najlepszym rozwiązaniem jest dach o nachyleniu około 45 stopni, tak aby śnieg bez problemów się zsuwał. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie rynny, która odprowadzi wodę.

Jeżeli chodzi o okna i drzwi, warto pamiętać, że okna znajdują się głównie w dachu. Natomiast drzwi mogą być przesuwane, rozwierane lub składane harmonijkowo. Najlepsze są rozwiązania, które nie zajmują zbyt wiele miejsca przy otwieraniu. Duże drzwi rozsuwane świetnie sprawdza się latem, kiedy pomieszczenie może się stać zwyczajnym tarasem.

Szyby w ogrodzie zimowym

Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiednich szyb w ogrodzie zimowym. Szkło pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim ograniczają utratę ciepła, dlatego muszą mieć dobry współczynnik U nie wyższy niż 1,1. Kolejną kwestią jest ochrona przed przegrzewaniem się pomieszczeń. Dlatego zastosowane szyby powinny mieć specjalną powłokę ochronną przed promieniami słonecznymi. Można wybrać powłoki refleksyjne lub barwione. Ochrona nie powinna być jednak zbyt mocna, żeby zimą wewnątrz nie było za zimno.

Szyby muszą też zapewnić bezpieczeństwo, dlatego powinny być odporne na uderzenia. Najlepiej sprawdza się szkło hartowane lub specjalne szkło antywłamaniowe.

Artykuł napisała:
Anna Kubica, oligofrenopedagog
interesując się aranżacją wnętrz i ogrodów.