Jak przygotować ogród jesienią na nadejście zimy?

Jesień to ostatni dzwonek aby przygotować rośliny w ogrodzie przed nieuchronnym nadejściem zimy. W poniższym poradniku podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę aby wraz z nadejściem wiosny móc cieszyć się z pięknie wyglądającego ogrodu.

Mimo, że rok szkolny dopiero się rozpoczął i nadal trwa kalendarzowe lato to już teraz wielkimi krokami zbliża się jesień. Okres ten to ostatni dzwonek na poczynienie niezbędnych prac w ogrodzie, które pozwolą przygotować rośliny na nadejście chłodniejszych i mroźniejszych dni. W dalszej części tego poradnika podpowiemy Wam w jaki sposób przygotować ogród na nadejście zimy.

Na początku zacznijmy od jednej istotnej kwestii. Jesień to nie tylko moment na zabezpieczenie obecnych już w ogrodzie roślin – to również doskonała pora na posadzenie nowych. Zwłaszcza jeżeli mówimy o roślinach o tak zwanych gołym korzeniu lub też zamierzamy otoczyć ogród żywopłotem.

Przygotowania rozpocznij od wizyty w ogrodniczym sklepie internetowym

W okresie jesiennym najlepiej jest również sadzić drzewa i wszelkiego rodzaju krzewy owocowe oraz tulipany czy też narcyzy. Jeżeli zależy wam na jakościowych sadzonkach a do tego nie lubicie przepłacać to ogrodniczy sklep internetowy powinien być miejscem gdzie rozpoczniecie swoje poszukiwania nowych krzewów i drzewek.

Przejdźmy jednak teraz do prac przygotowawczych w ogrodzie. Z całą pewnością część roślin będzie wymagać osypania korzeni ziemią na zimę aby uchronić je przed niskimi temperaturami. Jeżeli w waszym ogrodzie znajdują się winorośle lub też róże to takowa czynność jest obowiązkowa.

Zabezpiecz rośliny przed mrozem

Co  bardziej wrażliwe na niskie temperatury rośliny dobrze będzie zabezpieczyć przy pomocy agrowłókniny. Z całą pewnością nie należy do tego celu korzystać ze zwykłej folii ponieważ nie przepuszcza ona powietrza jak i wody co doprowadzi do zaparzenia się znajdujących się pod nią roślin.

Kluczowe podczas przygotowań ogrodu na nadejście zimy jest również pozbycie się wszystkich opadłych liści. Nigdzie na trawniku nie powinny one zalegać ponieważ mogą przyczynić się do gnicia murawy w ogrodzie.

Ochroń ogród przed dzikimi zwierzętami zimą

Jeżeli ogród nie jest w pełni odgrodzony to na jesień należy go również zabezpieczyć przed dzikimi zwierzętami takimi jak sarny czy też zające.

Końcówka jesieni to również czas gdy z ogrodu należy pozbyć się wszystkich kwiatów jednorocznych i przenieść je w bardziej ciepłe miejsce jak taras czy też wnętrze domu.

Należy również mieć na uwadze, że jeżeli zależy nam na pięknie kwitnących wiosną roślinach to trzeba zatroszczyć się o stan gleby już jesienią. W związku z tym gliniaste gleby najzwyczajniej w świecie przekopujemy na czas zimy. W przypadku bardziej piaszczystych gleb musimy je odchwaszczać oraz delikatnie spulchnić tak aby później można było przykryć je kompostem.

Jesień to również ostatni moment aby zabezpieczyć nie tylko ogród ale również altanę. Należy pamiętać o wyczyszczeniu wszelkich narzędzi oraz zaimpregnowaniu ścian altanki.

Jak zatem mogliście przeczytać przed chwilą przygotowanie ogrodu na nadejście zimy wymaga szeregu przygotowań. Im wcześniej się do nich zabierzecie oraz im staranniej przygotujecie ogród jesienią tym większa szansa, że wiosną będziecie on prezentował się jeszcze lepiej niż teraz.