Jak i gdzie najlepiej uprawiać hiacynty?

Hiacynty to piękne rośliny cebulowe, które znane są od czasów starożytnych, a ponownie zostały odkryte w XVII wieku, kiedy to zdobiły ogrody Madame Pompadour. Hiacynty należą do jednych z efektowniejszych roślin, które odznaczają się dzwonkowatymi kwiatami zebranymi w gęstych gronach. Chcąc uprawiać te rośliny warto się zastanowić, jaka będzie najbardziej efektywna do uzyskania pięknych kwiatów, które będą cieszyły nasze oczy nawet przez 3 tygodnie. Zatem jak je uprawiać?

Hiacynty – gdzie uprawiać?

Jeśli chodzi o uprawę hiacyntów na zewnątrz, to można wybrać zarówno rabaty, jak i uprawę w donicach na tarasie czy też balkonie. Hiacynty najlepiej czują się w próchniczej glebie o odczynie obojętnym, jednak cebule można sadzić również w miejscach, gdzie odczyn jest lekko zasadowy lub lekko kwaśny. Jedyne warunki, jakich te rośliny nie tolerują to gleba bardzo kwaśna. Jeśli gleba jest zbyt sucha warto dodać do niej odrobinę kompostu, z kolei do zbyt gliniastej należy dodać piasek i torf. Najlepiej wybrać dla hiacyntów stanowisko nasłonecznione, jednak nie w pełnym słońcu. Lekki cień sprzyja odpowiednio gęstemu wzrostowi kwiatów, a także dłuższemu kwitnieniu. Oczywiście stanowisko nie powinno być zbyt zacienione, gdyż prowadzi to do wyciągania się rośliny i rzadszego kwitnienia, z kolei w zbyt dużym słońcu, roślina okres wegetacji przechodzi zbyt gwałtownie. Do uprawy w doniczkach potrzebne jest piaszczyste i przepuszczalne podłoże, a także dbanie, podobni jak w przypadku uprawy w ogródku o to, by ziemia była zawsze lekko wilgotna, gdyż to sprzyja lepszemu rozwojowi hiacyntów.

Kiedy sadzić hiacynty?

Jeśli chodzi o hiacynty uprawiane w doniczkach w domu, to można je właściwie sadzić przez cały rok, jeśli w pierwszym okresie można im zapewnić właściwą temperaturę, a mianowicie między 5 a 10 stopni przez ok. 8 tygodni i odpowiednią wilgotność powietrza w ciemnym miejscu, np. piwnicy. Po tym czasie należy przenieść doniczkę z hiacyntami w cieplejsze i jasne miejsce miejsce, gdzie szybciej zakwitną, nie zapominając o regularnym podlewaniu. Najlepiej zastosować doniczkę z drenażem i podlewać hiacynty na podstawce. Istotne jest by nie moczyć liści, gdyż to mogłoby powodować choroby grzybowe. W przypadku hiacyntów sadzonych na rabatach w ogrodzie, najlepszym terminem jest koniec września lub pierwsza połowa października. Cebule hiacyntów sadzi się w dołkach lub specjalnych koszyczkach, dzięki którym łatwiej je zlokalizować, w przypadku wykopywania. Głębokość sadzenia, a także rozstaw zależny jest od wielkości cebul hiacyntów. Jednak średnio cebulki hiacyntów sadzi się na głębokości 10 cm i w rozstawie 15×15 cm. Maksymalna głębokość sadzenia hiacyntów może wynieść 20 cm, zaś rozstawa 25 cm. Przy rozstawie bierze się pod uwagę średnicę cebulek, natomiast głębokość uprawy hiacyntów jest mierzona na podstawie trzykrotności wielkości danej cebulki. Po posadzeniu należy ziemię podlać i czynność tą powtarzać około raz w tygodniu, gdyż z nadmierną wilgocią nie należy przesadzać, aby cebulki hiacyntów nie zgniły.

Pielęgnacja hiacyntów – co poza podlewaniem?

W okresach suszy, a także przy uprawie doniczkowej należy hiacynty podlewać raz w tygodniu. Na zimę, mimo że cebulki są mrozoodporne, należy je osłonić przed silniejszymi przymrozkami. Doniczki wkłada się do większych pojemników np. wypełnionych trocinami, tworzącymi warstwę termoizolacyjną. Z kolei w przypadku uprawy w ogrodzie warto to miejsce ściółkować igliwiem bądź liśćmi, co pomoże przetrwać roślinie przymrozki. Kiedy nadchodzi wiosna warto zasilić ziemię nawozem azotowym, a w okresie wzrostu również wieloskładnikowym. Dzięki temu hiacynty pięknie zakwitną na przełomie kwietnia i maja. Po okresie kwitnienia, podobnie jak inne rośliny cebulowe również hiacynty należy ogławiać, przy czym liście usuwa się dopiero kiedy się zeschną, wtedy też można wykopać cebule i przechować w odpowiednich warunkach do jesieni, aby znów posadzić je w glebie. Można też cebulki pozostawić w ziemi, jednak na tym samym stanowisku nie powinny rosnąć dłużej niż 3-4 lata. Potem należy zmienić im miejsce, jeśli chce się cieszyć pięknymi i bujnymi gronami dzwonkowatych kwiatów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze cebulek hiacyntów?

Przed posadzeniem cebulki hiacyntów trzeba dokładnie obejrzeć pod kątem ewentualnych chorób. Podobnie jak w przypadku innych roślin cebulowych, im większa jest cebulka, tym więcej dorodnych kwiatów można z niej uzyskać. Cebulki nie powinny mieć żadnych plam ani żółtawych, ani brązowawych, nie powinny też być przyschnięte, ani nie posiadać śladów pleśni. Wszystkie cebulki, które posiadają takie cechy muszą być wyeliminowane przed posadzeniem. Potem można wyselekcjonowane cebulki zaprawić w środku grzybobójczym i posadzić.

Uprawa hiacyntów nie należy do łatwych, jednak przestrzeganie podstawowych zasad może pozwolić cieszyć się rokrocznie pięknymi kwiatami czy to w domu, na balkonie, tarasie czy też w ogrodzie. Warto upiększyć ogród różnobarwnymi hiacyntami, które mogą mieć barwę różową, niebieską, fioletową, białą, beżową czy też żółtą. Jasne odmiany mają białe cebule, natomiast wszystkie pozostałe – cebule w kolorze różowym.