Elementy dobrej hydroizolacji balkonu

Szczelna, dobrze wykonana hydroizolacja balkonu zapobiega przedostawaniu się wody, np. opadowej do płyty balkonowej, dzięki czemu nie dochodzi do jej uszkodzenia. Jednak samo staranne wykonanie w tym przypadku nie wystarczy, konieczne jest również zastosowanie odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych wysokiej jakości.

O jakich zatem elementach dobrej hydroizolacji balkonu warto pamiętać?

Hydroizolacja balkonu – po jakie materiały warto sięgać?

Do uszczelniania balkonu zawsze powinnyśmy wybierać produkty wysokiej klasy, które zagwarantują nam jego wytrzymałość i szczelność, ale też odporność na korozję oraz wpływ czynników atmosferycznych. Wśród takich materiałów powinny znaleźć się przede wszystkim:

1. Profile balkonowe – inaczej zwane profilami okapowymi lub okapnikami.

Jest to rodzaj listew wykończeniowych, które montowane są wzdłuż linii balkonu. Część takiej listwy jest niewidoczna, ponieważ znajduje się ona pod warstwą dekoracyjną – czy to pod płytkami, czy kamiennym dywanem. Profile balkonowe wykonywane są najczęściej z aluminium, dzięki czemu są one odporne na działanie warunków atmosferycznych, a więc nie ulegają korozji.

Warto przy tym dodać, że profile balkonowe posiadają specjalne otwory drenażowe, które zapewniają odpowiednią szczelność w strefie okapowej. A zatem, zadaniem takich listew wykończeniowych jest odprowadzanie wody poza konstrukcję płyty balkonu, a także zabezpieczanie jej krawędzi przed uszkodzeniem. Przy okazji zapewniają również estetyczne wykończenie balkonu.

2. Taśmy uszczelniające

Betonowa płyta balkonowa, jak każda tego typu konstrukcja, posiada szczeliny konstrukcyjne. Wszystkie takie przerwy, które mogą mieć bezpośrednio kontakt z wodą, powinny być odpowiednio zapieczone za pomocą taśm uszczelniających. Umieszcza się je podczas betonowania – taśmy z PCV lub wkleja w miejscach przerw roboczych – taśmy samoprzylepne lub rolowane taśmy na bazie butylu bądź bitumu.

Zadaniem taśm wzmacniających jest zapobieganie przenikaniu wilgoci do środka, a przy okazji tego typu hydroizolacja wpływa również na tłumienie hałasów.

3. Zaprawa uszczelniająca – hydroizolacja Remmers

Aby właściwie zabezpieczyć płytę balkonu przed przeciekaniem, konieczne jest wykonanie warstwy uszczelniającej, która będzie stanowiła nieprzepuszczalną barierę dla wody opadowej. W tym celu należy sięgnąć po zaprawę uszczelniającą – dobrego producenta – charakteryzującą się dużą elastycznością bez względu na temperaturę. Dzięki temu unikniemy ryzyka powstania uszkodzeń na skutek naprężeń termicznych na balkonie. Po jaki produkt zatem warto sięgnąć? Na pewno po masę uszczelniającą nowej generacji – hydroizolację Remmers. Jest to innowacyjna metoda hydroizolacji oparta na unikatowej recepturze, która łączy w sobie właściwości bezrozpuszczalnikowego, elastycznego szlamu uszczelniającego i bitumicznej powłoki grubowarstwowej. Do tego odznacza się bardzo dobrymi właściwościami hydroizolacyjnymi, łatwością nakładania jak również dobrą przyczepnością do podłoża.