Biuro na poddaszu – jak je praktycznie urządzić?

Chcąc obniżyć koszty prowadzenia firmy, wiele osób decyduje się na urządzenie biura w domu. Kolejną zaletą rozwiązania tego typu jest oszczędność czasu, który trzeba byłoby poświęcić na dojazd do siedziby. Gdy decyzja zostanie podjęta, pozostaje kwestia urządzenia pomieszczenia. Meble biurowe różnią się od standardowych, m.in. funkcjonalnością i użytecznością. Jak najlepiej zaplanować aranżację biura na poddaszu? Czego unikać, a na czym się skupić?

Meble biurowe – wyposażenie poddasza

Podstawą każdej aranżacji wnętrza jest planowanie. Jeżeli nie czujemy się na siłach, wykonanie projektu można zlecić firmie świadczącej usługi tego typu. Niemniej jednak, wszystko zależy od powierzchni jaką dysponujemy. Im jest ona mniejsza, tym projekt musi być wykonany z większą skrupulatnością. Co należy wziąć pod uwagę?

  • Kluczową kwestią jest liczba osób, które będą pracowały w biurze na poddaszu. Jeżeli prowadzimy jednoosobową firmę, jednak w przyszłości planujemy zatrudnić dodatkowych pracowników, należy wziąć to pod uwagę podczas projektowania wnętrza.
  • W przypadku niewielkich pomieszczeń, za wszelką cenę trzeba unikać zbyt dużej liczby przedmiotów, które mogą działać rozpraszająco. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się minimalistyczny styl i stonowane odcienie.
  • Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli okna w poddaszu są zbyt małe, warto zainwestować w dodatkowe lampy. Szczególnie polecane są modele LED, charakteryzujące się zimną barwą.
  • Meble biurowe to kolejna ważna sprawa. Ich liczba oraz rodzaj są ściśle uzależnione od liczby osób pracujących w biurze oraz od charakteru firmy. Wszystkie biurka powinny znajdować się okolicy okna, dzięki czemu będą oświetlone przez światło naturalne, które jest najzdrowsze dla oczu.

Fotele czy krzesła?

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb pracy negatywnie wpływa na nasz organizm. Niestety praca biurowa wiąże się z wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem, dlatego oprócz przerw, warto zadbać o wysokiej jakości siedzisko. Fotele, w odróżnieniu od krzeseł, lepiej nadają się do biura, ponieważ oferują możliwość indywidualnego dopasowania do każdej sylwetki. Podczas siedzenia, najbardziej obciążony jest dolny odcinek kręgosłupa, dlatego niezwykle ważne jest aby oparcie fotela było odpowiednio wyprofilowane. Prowadzenie firmy nieodłącznie wiąże się z archiwizacją dokumentów, dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w pojemną szafę biurową, w której zmieszczą się wszystkie pisma, wnioski, faktury itp. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • W każdym, nawet najmniejszym biurze, powinny znajdować się rośliny, które działają uspokajająco. Niejednokrotnie wystarczy jeden lub dwa kwiaty, aby odmienić aurę wnętrza. Dobrym pomysłem będzie wybór m.in. paprotek, które pięknie prezentują się o każdej porze roku.
  • W przypadku koloru ścian, warto wybrać jasne, stonowane odcienie. Nie zaleca się ciemnych, jaskrawych barw, które mogą działać rozpraszającą, a nawet depresyjnie.
  • Tak jak w przypadku aranżacji innych pomieszczeń, biuro na poddaszu powinno charakteryzować się spójną stylistyką, która ułatwia pełne skupienie na pracy.
    Meble biurowe także powinny być zgrane kolorystycznie z wystrojem wnętrza, dlatego warto kompleksowo zaplanować urządzenie biura na poddaszu.

Odpowiednia aranżacja wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na efektywność pracy, dlatego najlepiej poświęcić dłuższą chwilę na planowanie. Wybierając meble biurowe, oprócz wyglądu, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, która bezpośrednio wpływa na ich żywotność.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy CONTINO meble biurowe z Poznania.